طراحی گرافیکی ست اداری


طراحی گرافیک ست اداری


بعد از طراحی لوگوی مناسب و حرفه‌ای، داشتن ست اداری قدم دوم است. ست اداری مجموعه سربرگ‌ها، کارت ویزیت، فاکتور و پاکت نامه است. این مجموعه حاوی اطلاعات شما به همراه آرم و لوگو، تلفن و راه‌های برقراری ارتباط با شما می‌باشد که نشان دهنده شأن کسب و کار، ابزار مکاتبات سازمانی و رسمی شما می‌باشد. ست اداری هر مجموعه بسته به نوع شغل و حرفه که هر سازمان حالت فروشگاهی یا خدماتی داشته باشد متفاوت است. اما آنچه که باید در تمامی آنها در نظر گرفت یکپارچگی و هماهنگی یکسان در کلیه اوراق می‌باشد.
سربرگ، فاکتور، سر نسخه، یادداشت، کارت ویزیت (بیزینس کارت)، پاکت نامه و پاکت پستی زیرمجموعه‌های ست اداری می‌باشند. یکی از مهم‌ترین عوامل در امر طراحی ست اداری منحصربه‌فرد بودن آن است که نباید طرح شما با طرح شرکت دیگری شباهت داشته باشد. ست اداری شما متعلق به شرکت شماست پس باید هویت و نماد شرکت و کسب‌وکار شمارا یادآور شود. این قضیه در سیستم برند سازی شرکت شما یا برند سازی شخصی تأثیر به سزایی دارد.HEADER

سربرگ اداری

یکی از خصوصیات سربرگ سایز استاندارد آن در اندازه های A4 ,A5 است. حالت بهتر و رسمی تر این است که فرم آنها به صورت عمودی طراحی شود. سوالی که پیش می آید این است که یک سربرگ شامل چه عناوینی و عناصری باید باشد؟ درمقابل سایز استاندارد باید عوامل استانداردی از قبیل آرم ولوگو، تاریخ، شماره ، پیوست، آدرس، تلفن، وبسایت و ایمیل در آن قرار داده شود. اشتباه رایجی که در بسیاری از ست های اداری و سربرگ ها بنا به درخواست مشتری صورت میگیرد قرار دادن آرم شرکت یا سازمان با رنگی متمایز در پس زمینه سربرگ است.
یکی ازآن دلایل این است که هنگامی که سربرگ حاوی اطلاعات را برای سازمان مقصد فکس میکنید آن سازمان، هنگام دریافت فکس شما با نوشته سیاه و ناخوانا روبرو می شود.یه این معنا که قراردادن این پس زمینه باعث سیاه شدن فکس ارسالی شما می شود..


سربرگها و یا ست های اداری در رنگهای متفاوت ارائه می گردند. این تفاوت با توجه به هزینه ومقرون به صرفه بودن ، میزان زیبایی و بنا بر رنگ سازمانی انتخاب می شود.بعد از اندازه و سایز سربرگ نوبت به انتخاب جنس کاغذ سربرگ میرسد . سربرگها میتوانند از جنس کاغذهای تحریر و گلاسه با گراماژ 70 یا 80 استفاده شوند. اگر به هر دلیلی از کاغذ های ضخیم تر استفاده گردد احتمال اینکه سربرگ در دستگاه پرینتر (چاپگر) گیر کند وجود دارد.سربرگ را بیشتر از جنس تحریر استفاده میکنند. یکی از مزایای تحریر نسبت به کاغذ گلاسه این است که در حین نوشتن خودکار بر روی گلاسه ، احتمال پخش شدن جوهر خودکار بر روی آن وجود دارد ولی ترکیب و درخشش رنگها بر روی کاغذ گلاسه خالی از لطف نیست.برای برطرف کردن ایراد پخش جوهر بر روی گلاسه میتوان دستور کارها و نوشته ها بر روی سربرگ را با دستگاه پرینتر چاپ کرد.

در سربرگهای رسمی فارسی بهتر است آرم و لوگو و نام شرکت در سمت راست بالا ، تاریخ، شماره، پیوست زیر هم به صورت ردیفی در سمت چپ بالا و آدرس و شماره وکانالهای ارتباطی و تماس در پایین سربرگ قرارداده شود.در سربرگ های لاتین جای آرم و لوگو با شماره ، تاریخ و پیوست جابه جا میشود و درطراحی های فانتزی این جایگاهها میتواند بنا بر نوع و سبک طراحی تغییر کند.سرچسب سربرگ ، خدمتی است که برای جلوگیری از پراکنده شدن دسته اوراق اداری و نیز نظم دادن و یکپارچگی در نظر گرفته میشود حال اگر مشتری شما اوراق خود را در دستگاه پرینت قرار میدهد نیازی به سرچسب نیست .چون گاها چسبهای آن در دستگاه باعث گیر کردن ورقه سربرگ می شودBUSINESS CARDS

کارت ویزیت

 

در دنیای امروزی کارت ویزیت ها از تنوع بسیار زیادی برخوردارند.انواع کارت ویزیتها با جنس و گراماژ مختلف در سایز های متعددی قابل عرضه هستند.کارت ویزیتهای شرکتی یا بیزینسی برای معرفی شرکت ها و بنا به کاربردشون در موارد مختلف میتواند با روکش یا بدون روکش استفاده شوند.به عنوان مثال کارتهای نوبت دهی پزشکان بدون روکش ارائه می شود تا قابلیت نوشتن زمان نوبت بیمار را برای حضور مشخص کند.نوع دیگری از کارت ویزیت ها از جنس لمینت در 2 نوع براق و مات است. کارتهای لمینتی تنوع بسیار زیادی را در بازار به خود اختصاص داده اند .البته به دلیل استحکام بالا و شکیل بودن و ماندگاری ، بیشتر مورد استقیال عموم قرار میگیرند.ولی در مجموع کارتهای خیلی پرکاربردی هستند .کارت ویزیت های لمینتی طلاکوب و یا نقره کوب جلوه ای دو چندان پیدا میکنند و حتی در مواردی از رنگ پنجم مانند رنگ طلایی یا نقره ای میتوان در خاص و یا منحصر به فرد بودن برندی استفاده کرد.

برای فانتزی یا یونیک کردن کارت ویزیت ها از قالبهای مخصوصی در جهت فرم دهی و برش کارتها استفاده میشود.به عنوان نمونه برای فروشگاه های کفش میتوان کارت ویزیت به شکل کفش طراحی و چاپ کرد.برای کارت ویزیتها از پوشش Uv برای طرح های متنوع و زیبا استفاده میکنند که به زیبایی کار می افزاید.
فروشگاه